Życie Podkarpackie nr 16/2018 Życie Podkarpackie nr 16/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 110/2018, Piątek 20 kwietnia 2018 r., Czesława i Agnieszki
Opublikowano
Jak pielęgnować iglaki po zimie?
Tuje, cyprysiki, jałowce… Rośliny iglaste w Twoim ogródku nie wyglądają najlepiej? Ich igły bledną, brunatnieją i opadają, a niektóre gałązki całkowicie uschły? Aby odzyskały piękny wygląd, potrzebują pomocy. Wiosenna pielęgnacja iglaków powinna przyspieszać regenerację roślin i zabezpieczać je przed dalszymi zniszczeniami.

Po zimie roślinom iglastym, zwłaszcza młodym, mogą doskwierać niedobory składników pokarmowych (szczególnie potasu i magnezu). Dlatego jednym z kluczowych działań jest wiosenne nawożenie. Do zasilania najlepiej używać nawozów przeznaczonych do tej grupy roślin, o optymalnym składzie, które dodatkowo pomogą w utrzymaniu preferowanego przez iglaki kwaśnego odczynu pH podłoża. Nawóz (np. w formie granulatu) należy rozsypać na okręgu pod obwodem korony, a następnie obficie podlać roślinę. Jeżeli korzystamy z nawozów płynnych, rozpuszczalnych w wodzie, dodatkowe podlewanie nie jest potrzebne.Wiosenne formowanie iglaków


Zabiegiem, z którego nie powinniśmy rezygnować, jest przycinanie formujące nasze okazy.  Pędy roślin, które są uschnięte, uszkodzone przez mróz, nadłamane i obumarłe, należy usunąć. Gałązki, które nadmiernie się rozrosły i przykrywają inne rośliny, mogą wymagać skrócenia. Natomiast powyginane i odkształcone najlepiej przywiązać grubym sznurkiem lub gumą do pozostałych, tak, by przywrócić krzewom ich naturalny pokrój.Walka z chorobami


Niekorzystne zmiany w wyglądzie iglaków (np. brunatnienie igieł) mogą być objawem zaatakowania przez szkodniki lub choroby. Najczęstszymi chorobami grzybowymi iglaków są fytoftoroza, szara pleśń, rdza i osutka. Do szkodników najczęściej żerujących na roślinach iglastych należą m.in.: przędziorki, czerwce czy ochojniki. Obejrzyjmy dokładnie rośliny i jeśli zauważymy jakieś odstępstwo od normy, spróbujmy zidentyfikować problem. Powinny nas zaniepokoić zwłaszcza rdzawe plamy, nabrzmienia i spękania kory. Do walki z chorobami i szkodnikami mogą okazać się niezbędne specjalne opryski.O tym nie zapominaj!


Zmiana koloru igieł nie oznacza od razu, że rośliny chorują. Wiele z nich (m.in. niektóre odmiany żywotników, jałowców, sosen, cyprysów, tui) w sposób naturalny traci swoje zabarwienie w czasie zimy: ich igły żółkną, brunatnieją, stają się miedziane lub sinofioletowe.

 
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 16/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium
Sonda
Czy popierasz obniżenie wynagrodzeń posłom, wójtom, prezydentom miast, burmistrzom, starostom oraz ich zastępcom o 20%?
  • Tak – wszystkim wymienionym
  • Tylko posłom
  • Tylko samorządowcom
  • Nie, wynagrodzenia są proporcjonalne do wkładu pracy
  • Nie mam zdania