Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 171/2018, Środa 20 czerwca 2018 r., Bogny i Florentyny
Opublikowano
Pielęgnacja paproci doniczkowych
Bujne zielone paprocie często goszczą w naszych domach. Ich pierzaste, egzotyczne liście w odcieniach jasnej i ciemnej zieleni, a także czerwieni i srebra zachwycają.
Dzięki temu, że pochłaniają toksyny, niwelują promieniowanie z domowej elektroniki oraz wydzielają sporo wilgoci i tlenu, są pożądane nie tylko ze względu na wygląd. Choć bywają kapryśnej, odpowiednio pielęgnowane będą zdobić nasze wnętrza przez lata.

Rosną tam, gdzie inne marnieją


Pomieszczenia skąpo oświetlone, chłodne i wilgotne stwarzają doskonałe warunki do uprawy paproci. Nie dla nich nasłonecznione parapety – paprotki to rośliny leśnego poszycia, dlatego dobrze radzą sobie w warunkach, które dla innych roślin bywają zgubne. W swoim naturalnym środowisku paprocie zasiedlają cieniste dno lasu, gdzie podłoże jest próchnicze i zasobne w odżywcze składniki pokarmowe, dlatego należy zapewnić im podobne warunki w uprawie domowej.

Stanowisko idealne powinno być lekko zacienione, dosyć przewiewne, o umiarkowanej temperaturze (20 – 25°C latem i 18 – 20°C zimą) i koniecznie z dala od źródeł ciepła. W okresie wzrostu wymagają nawożenia – raz na dwa tygodnie. Ich wygląd poprawi płynny nawóz do domowych roślin zielonych albo czarna herbata w dużym rozcieńczeniu.


Kochają wilgoć


Paprocie wydzielają sporo wilgoci, ale równie dużo jej potrzebują. Brunatnienie i zasychanie końcówek liści to pierwszy symptom, że wilgoci mają za mało. Podłoże paprotek powinno być stale lekko wilgotne (ale nie mokre!), dlatego nie należy zapominać o regularnym podlewaniu, najlepiej wodą odstaną. W mieszkaniach ciepłych i suchych konieczne może się okazać także częste zraszanie liści paprotki wodą miękką i letnią albo ustawienie rośliny w pobliżu nawilżacza powietrza.

Choć paprocie nie muszą być często przesadzane, można ten zabieg wykonać właśnie teraz, na przełomie marca i kwietnia, pamiętając, że donica nie powinna być zbyt duża, a podłoże próchnicze – najlepiej specjalistyczne do paproci.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium