Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 176/2018, Poniedziałek 25 czerwca 2018 r., Łucji i Wilhelma
Opublikowano
Jak uprawiać morwę w ogrodzie przydomowym?
Morwa biała (Morus alba) to niewielkie drzewo lub duży krzew o jajowatych liściach i owocach przypominających kształtem jeżyny. Była dawniej w Polsce gatunkiem cenionym i chętnie uprawianym – sadzono morwę przy szkołach i parkach. Dziś jest nieco zapomniana, ale warto mieć choć jeden egzemplarz w swoim ogródku. Dlaczego?
Morwa biała otrzymała miano „roślinnego skarbu” za jej właściwości zdrowotne i bogactwo składników odżywczych. Jest niekłopotliwa w uprawie, dlatego warto zasadzić choć jeden egzemplarz we własnym ogródku lub na działce.

Odchudza i wzmacniaMorwa biała przywędrowała do nas z Chin, gdzie od dawna ceniona jest ze względu na właściwości lecznicze. Ekstrakty z jej owoców, liści, korzenia czy kory stosowano tam na obniżenie gorączki, przy chorobach żołądka, biegunkach, a także w rekonwalescencji po chorobach jako środek wzmacniający siły witalne. Badania naukowe potwierdziły pozytywny wpływ morwy przy leczeniu cukrzycy i w walce z otyłością.

Owoce morwy białej zawierają znaczne ilości witaminy A, C, witamin z grupy B, flawonoidów i tanin. Dzięki sporej zawartości naturalnie występujących cukrów znakomicie nadają się na wszelkiego rodzaju przetwory – soki, dżemy czy nalewki, które zimą pomogą przy przeziębieniach i kaszlu.

Niekłopotliwa uprawa


Morwa biała posadzona w ogródku nie przysporzy nam kłopotów. Jest wytrzymała, odporna na ataki chorób i szkodników. Posadzona na odpowiednim stanowisku, wymaga jedynie raz na 2 – 3 lata podsypywania kompostem lub obornikiem. Do prawidłowego rozwoju potrzebuje miejsca zacisznego i dość słonecznego, zimą nie narażonego na działanie mroźnych wiatrów (młode pędy mogą ulegać przemarznięciu). Gleba powinna być lekka i wilgotna, piaszczysta lub gliniasta o odczynie obojętnym.


Dekoracyjny żywopłot


Morwa dobrze znosi przycinanie i świetnie nadaje się na formowane żywopłoty. Liczne odrosty korzeniowe pozwalają na stworzenie gęstych, zielonych ścian. W formie drzewiastej dorasta do 15 m i tworzy dość szeroką koronę, dlatego należy zapewnić jej odpowiednią przestrzeń. Do mniejszych ogrodów polecana jest odmiana Pendula. To niezwykle malownicze drzewko dorastające do maksymalnie 2 m, o zwisających gałązkach, które również obficie owocuje.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium