Życie Podkarpackie nr 20/2018 Życie Podkarpackie nr 20/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 142/2018, Wtorek 22 maja 2018 r., Julii i Heleny
Opublikowano
Jak i kiedy sadzić lilie ogrodowe?
Lilie ogrodowe przywędrowały do nas z dalekiej Azji. Szlachetne i eleganckie od dawna zdobiły liczne ogrody w Chinach i Japonii. Doskonale czują się również w naszym klimacie.

Na wiosnę albo jesienią


Zachwycają kolorami i zapachem, delikatną urodą i mnogością odmian. Lilie ogrodowe najlepiej sadzić na wiosnę, kiedy wybór cebulek w sklepach ogrodniczych jest największy. Przy ich zakupie nie warto kierować się jednak okazyjną ceną, ale zwracać uwagę na stan cebul. Powinny być dorodne, jędrne bez widocznych śladów uszkodzeń czy oznak chorób. Szybko ulegają wysuszeniu, dlatego do gruntu sadzimy je najlepiej jeszcze tego samego dnia. Najbardziej mrozoodporne, późnokwitnące gatunki  można sadzić już w marcu, z pozostałymi lepiej poczekać nawet do drugiej połowy kwietnia. Jesienny termin sadzenia tych kwiatów rozpoczyna się we wrześniu i trwa do połowy października. 


Kochają słońce


Lilie najbujniej rosną w miejscu dobrze oświetlonym. W cieniu ich kwiaty są małe, a łodygi wyginają się ku słońcu. To rośliny wrażliwe na nadmiar wody, dlatego ważne aby podłoże było pulchne i przepuszczalne, bogate w próchnicę. Cebule lilii sadzimy na głębokości równej 3 wysokości cebuli. Zazwyczaj będzie to na głębokości 10 - 15 cm. Gdy gleba jest zbyt ciężka warto sadzić lilie na podwyższonych zagonach, co pozwoli na dostateczny odpływ nadmiaru wody i uchroni rośliny przed gniciem. Lilie sadzone jesienią trzeba na zimę okryć torfem lub rozdrobnioną korą, a w razie silnych mrozów dodatkowo słomą czy liśćmi.

Te wytworne kwiaty współgrają kolorystycznie z wieloma bylinami, roślinami jednorocznymi oraz  wieloletnimi. Pięknie prezentują się zwłaszcza na tle brązowo-zielonych krzewów liściastych. 

2 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Kamila 46.215.172.216 31.03.2017

Świetne porady! Na pewno z nich skorzystam. Właśnie dzisiaj przyszła do mnie przesyłka z Przydomu.pl znalazły się w niej oczywiście wszystkie potrzebne mi nasiona do wysiewu i oczywiście kompostownik. Trzymajcie kciuki bo po raz pierwszy zakładam kompostownik! ;)

user
antonina 77.242.232.171 01.05.2017

Heh, ja Ci powiem, że jeszcze nie znam się na tych ogrodowych sprawach, nie wiem co kiedy sadzić, jak pielęgnować itd... Mam pierwszy rok ogród i dlatego poprosiłam o pomoc projektanta http://lukas-garden.pl/ . On się wszystkim w tym momencie zajmuje - aranżacją , roślinnością itd. Ja się uczę dopiero :)

nr 20/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium