Życie Podkarpackie nr 42/2019 Życie Podkarpackie nr 42/2019

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 289/2019, Środa 16 października 2019 r., Gawła i Ambrożego
Opublikowano
Gleba w dobrej kondycji
W marcu przygotowujemy ogród do nowego sezonu. Porządkujemy rabaty i grządki, ale nie tylko. Początek miesiąca to najlepszy moment, aby poprawić strukturę gleby – zbadać jej odczyn pH, poprawić skład chemiczny i dobrać odpowiednie nawozy. Dobra kondycja podłoża to klucz do wysokich plonów w warzywniku i bujnej roślinności w ogrodzie ozdobnym.

Gleba PIASZCZYSTA

✅ Zalety:
szybko się nagrzewa – doskonałe podłoże dla roślin pochodzących z ciepłych stref klimatycznych.

 Wady:
zbyt luźna struktura, nietrzymanie wody – wypłukiwanie składników odżywczych; szybkie przesuszanie wierzchnich warstw, gnicie korzeni w warstwach głębokich.
✅ Jak zaradzić?
Podłoże piaszczyste i jałowe wzbogacimy dodając do niego naprzemiennie odkwaszony torf, obornik, kompost. Zwiększy to zdolność podłoża do gromadzenia wody i mikroelementów niezbędnych do prawidłowego wzrostu roślin. Pomocna będzie również mielona glina wymieszana z nawozem organicznym, której niezbyt grubą warstwę (ok. 5 cm) usypaną na rabatach należy następnie przekopać z podłożem na głębokość szpadla. 

Gleba GLINIASTA

✅ Zalety:
odpowiedni poziom nawilżenia, dobre wiązanie substancji odżywczych.


 
Wady:

zbyt zwarta struktura, niedotlenienie korzeni prowadzące do ich gnicia i obumierania roślin.


✅ Jak zaradzić?

Podłoże gliniaste, wilgotne i zbite będzie bardziej przyjazne roślinom, kiedy wymieszamy je z gruboziarnistym piaskiem, drobnym żwirem lub kompostem. Struktura gleby ulegnie rozluźnieniu, będzie ona lepiej dotleniona. Grubszą warstwę (około 10 cm) należy starannie usypać na grządkach i rabatach, po czym przemieszać z podłożem, co najmniej 20 centymetrów w głąb.

A co z kwasowością gleby?

✅ Zdecydowana większość roślin najlepiej rośnie w glebie o odczynie obojętnym (pH 6,6 – 7,2) lub lekko kwaśnym (pH 5,6 – 6,5). Zbyt kwaśny odczyn pH gleby zrównoważymy m.in. dolomitem, kredzie mielonej – czyli nawozom wapniowym; nazbyt zasadowy – kwaśnym torfem, siarczanami.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 42/2019
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium