Życie Podkarpackie nr 21/2018 Życie Podkarpackie nr 21/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 144/2018, Czwartek 24 maja 2018 r., Joanny i Zuzanny
Opublikowano
Te rośliny warto mieć w swoim domu
Rośliny doniczkowe to stały element krajobrazu naszych mieszkań i domów. Ustawiamy je w reprezentacyjnych pomieszczeniach, traktujemy jak dekoracje i często zapominamy, że wiele z nich nie tylko pięknie wygląda, ale również może mieć na nas dobroczynny wpływ.
Zielistka Sternberga, zielistka czubiasta (Chlorophytum comosum). Tworzy kępy łukowato wygiętych, wąskich liści, zwykle zielonych z szerokim biało-kremowym pasem pośrodku. Eliminuje z powietrza formaldehyd, czad oraz różnego rodzaju toksyny.

Jakość powietrza, którym oddychamy, warunkuje nasz dobrostan. Fotosyntetyzujące rośliny zielone pod wpływem promieni słonecznych pochłaniają dwutlenek węgla i wydalają tlen. Ponadto, w zależności od gatunku, mogą neutralizować groźne toksyny, pochłaniać zapachy, nawilżać czy jonizować powietrze.

Zapewnią optymalną jakość powietrza


Anturium, scindapsus (ołustek), daktylowiec doskonale dotlenią pomieszczenia, w których przebywamy za dnia. Niestety w nocy pobierają tlen z otoczenia, dlatego do sypialni lepiej wybrać aloes lub sansewierię (wężownica), gerberę, skrzydłokwiat.

Anturium.
Złocień.


Te gatunki polecane są również ze względu na ich zdolność rozkładania krążących w powietrzu rozmaitych szkodliwych substancji chemicznych, wydobywających się m.in. z tworzyw sztucznych, mebli, wykładzin, farb i lakierów. Złocień (chryzantema), aspidistra, diffenbachia pomogą zneutralizować szkodliwe opary powstające przy użytkowaniu kuchenek i piecyków gazowych.

Poprawiają nawilżenie


Wilgotność powietrza podniosą rośliny okazałe, o gęstym ulistnieniu, tj. bluszcze, paprocie, szeflery. Sprawdzą się zwłaszcza zimą, kiedy przez intensywne ogrzewanie powietrze mocno się wysusza. Im mniej pary wodnej w otoczeniu, tym więcej jej oddają (transpirują), dlatego nie możemy zapominać o regularnym podlewaniu i zraszaniu naszych okazów. Wysoki wskaźnik transpiracji posiada również: zielistka, anturium, papirus, fatsja japońska czy begonia.

Zielone rośliny doniczkowe nie tylko poprawią jakość powietrza we wnętrzach naszych domów i mieszkań, ale również wzbogacą ich wystrój.
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 21/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium