Życie Podkarpackie nr 38/2017 Życie Podkarpackie nr 38/2017

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 266/2017, Sobota 23 września 2017 r., Tekli i Bogusława
Opublikowano
Przygotowujemy rozsadę roślin
Wyprodukowanie zdrowej rozsady roślin ozdobnych oraz warzywnych nie jest trudne. Możemy zrobić to samodzielnie – nawet w warunkach domowych. Oto kilka przydatnych wskazówek.
Przygotowując własną rozsadę, sporo zaoszczędzimy – zwłaszcza, jeśli mamy do obsadzenia duże rabaty. W lutym wysiewamy m.in. begonie, dalie, goździki, heliotropy, lewkonie, lobelie, petunie, szałwie i werbeny; w marcu – astry chińskie, cynie, lwie paszcze, niecierpki, rudbekie.

Odpowiednia ilość światła, temperatura i poziom wilgotności – w przypadku kiełkujących nasion i młodych siewek są dla prawidłowego wzrostu nieodzowne. Miejsce produkcji powinno być jasne i przewiewne, ale nie w pełni nasłonecznione. Podłoże – np. mieszanina torfu z piaskiem – wilgotne, ale nie mokre. Właściwą wilgotność zapewni zraszanie spryskiwaczem oraz przykrycie wysianych nasion np. folią spożywczą lub stretchem, tak aby powstała miniszklarenka. Ważne, aby powietrze cyrkulowało – kilka nakłuć w folii załatwi sprawę. Temperatura pokojowa będzie sprzyjająca dla większości gatunków.

Rozsady roślin warzywnych pozwolą uzyskać wcześniejsze plony, zwłaszcza w przypadku roślin ciepłolubnych (arbuzy, melony, pomidory, papryki), warzyw o długim okresie kiełkowania (karczochy, seler) oraz tych rosnących w wolnym tempie (kalafiory, brokuły, kalarepy, kapusty: biała i czerwona).

Pikowanie , hartowanie

Pikowanie, przesadzanie siewek do osobnych doniczek wykonujemy po 2 – 3 tygodniach od wschodów. Po pikowaniu rośliny obficie podlewamy, ustawiamy w ciepłym i zacienionym miejscu, aby dobrze się ukorzeniły. Po 7 dniach przenosimy sadzonki do światła, w kolejnym tygodniu możemy rozpocząć zasilanie odpowiednim preparatem. Przez cały okres rośliny regularnie podlewamy. Na około 2 tygodnie przed przeniesieniem rozsady do gruntu rozpoczynamy hartowanie (wietrzenie, ograniczenie podlewania), przyzwyczajamy rośliny do zmiennych warunków panujących na zewnątrz.
Najlepsze do produkcji rozsady są wielodoniczki (multipoty, multiplaty) lub doniczki torfowe, które można sadzić do gleby wraz z siewkami. W domu lub ocieplonej szklarni produkcję rozsady rozpoczynamy w lutym i kontynuujemy w marcu. W późniejszym terminie temperatura zwykle pozwala przenieść ją na zewnątrz – siewki umieszczamy wówczas w rozsadniku lub pod foliowymi osłonami.
Sonda
Co myślisz o banerach antyaborcyjnych pojawiających się w przestrzeni miejskiej?
  • Są szokujące i takie powinny być reklamy prezentowane publicznie
  • Popieram ruch antyaborcyjny, ale takie wystawy powinny się pojawiać tylko w galerii
  • Tak wstrząsające reklamy nigdy nie powinny być eksponowane na ulicach
  • Nie mam zdania
nr 38/2017
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium