Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 173/2018, Piątek 22 czerwca 2018 r., Pauliny i Flawiusza
Opublikowano
To proste! Domowa uprawa cytrusów
Rośliny cytrusowe o zimozielonych liściach, urokliwych jasnych kwiatach i intensywnie wybarwionych owocach mogą być piękną ozdobą naszych domostw, tarasów, balkonów. Wbrew pozorom nie są wymagające w uprawie. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach, aby przez cały rok cieszyć się ich egzotyczną urodą.

Stanowisko, podlewanie

Cytrusy lubią dużą ilość światła, którą da im stanowisko na parapecie południowym. W donicy powinna się znaleźć gleba próchnicza, przepuszczalna i lekko kwaśna (pH 5 – 6,5) koniecznie z drenażem, który zapewni optymalną wilgotność. Wszystkie cytrusy podlewamy umiarkowanie, a gromadzącą się w podstawce wodę wylewamy, aby nie dopuścić do gnicia korzeni.  W okresie wegetacji wzrostowi roślin sprzyja także ich regularne zraszanie. W stan spoczynku wchodzą na początku października – warto wówczas  przestawić je w miejsce chłodniejsze (10 – 15 stopni C) i zmniejszyć częstotliwość podlewania.

Nawożenie

Wymagania pokarmowe cytrusów pomogą zaspokoić przeznaczone dla nich nawozy – stosujemy je raz w tygodniu, od marca do października. Jeśli twój okaz stracił nieco na urodzie, a jego liście żółkną, wybarwiają się lub wiotczeją, zastosuj nawóz dolistny. Przyczyną może być także nieodpowiednie stanowisko. Zabójcze dla cytrusów bywają opary gazu (np. z kuchenki gazowej). Przenieść roślinę z dala od gazu, a szybko zobaczysz poprawę.

Przesadzanie i cięcie

Młode cytrusy należy przesadzać co roku do doniczki o średnicy 2 – 3 cm większej od poprzedniej. Starsze egzemplarze wystarczy raz na kilka lat. Zalecane jest również systematyczne przycinanie pędów roślin kilkuletnich o ok. 1/3 długości, dzięki czemu będą ładnie i obficie owocowały.

Polecane odmiany

Niezwykle dekoracyjna kalamondyna (Citrofortunella mitis), potocznie nazywana miniaturową pomarańczą lub drzewkiem pomarańczowym, osiąga ok. 120 cm wysokości. Przez cały czas obsypana jest kulistymi owocami o intensywnie pomarańczowej barwie, ale są one małe i bardzo kwaśne. Egzotyczną ozdobą mieszkania będzie również cytryna (Citrus limon), limonka (Citrus aurantifolia) czy pomarańcza gorzka (Citrus aurantium).

1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
hubertkostka 46.170.222.217 25.04.2017

Bardzo przydatna książka o uprawie cytrusów: Jak uprawiać cytrusy w warunkach domowych, Zdzisława Irena Janicka. Dostępna tutaj: http://www.instytutksiazki.rzeszow.pl/ksiegarnia/karta,365,jak_uprawiac_cytrusy_w_warunkach_domowych.html

nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium