Życie Podkarpackie nr 38/2017 Życie Podkarpackie nr 38/2017

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 266/2017, Sobota 23 września 2017 r., Tekli i Bogusława
Opublikowano
Zimowe osłony roślin
Czym okrywać rośliny zimujące w gruncie, aby w dobrej kondycji dotrwały do wiosny? Możliwości jest sporo.
Stroisz, czyli ścięte gałęzie iglaków, zapewnia roślinom okrycie przewiewne i suche. Pamiętajmy, aby gałęzie pozyskiwać z legalnych źródeł.

Wybierać można pomiędzy agrowłókniną ogrodniczą, liśćmi, słomianymi chochołami i matami, stroiszem, korą czy takimi materiałami, jak papier pakowy i tektura falista.

Stroisz, czyli ścięte gałęzie iglaków, zapewnia okrycie przewiewne i suche. Pozwala ograniczyć nocne ochładzanie podłoża. Zatrzymuje śnieg, chroni przed mroźnym wiatrem i silnym słońcem. Stosowany do okrywania pędów róż, krzewów liściastych, roślin zimozielonych i bylin. Najczęściej wykorzystuje się gałęzie świerka - można je kupić w każdym niemal nadleśnictwie. Gałęzie jodły, sosny lub cisu są nieco droższe, ale warto zainwestować w ten rodzaj gałęzi, gdyż znacznie dłużej zachowują one igły. 
Agrowłóknina  okrywowa produkowana jest z włókien polipropylenowych. Ma nieregularną, porowatą strukturę, dzięki czemu przepuszcza wodę, światło i pozwala na swobodną cyrkulację powietrza. Dzięki lekkości i elastyczności nie ingeruje w prawidłowy rozwój, ani nie blokuje procesów wegetacyjnych roślin.

Idealna do okrywania iglaków, drzew oraz krzewów, m.in.: winorośli, wrzośców, rododendronów, magnolii, pietruszki naciowej, szpinaku czy sałaty.
Agrowłóknina okrywowa wypełniona suchymi liśćmi zabezpieczy rośliny przed mrozem, a jednocześnie ie zaburzy ich procesów wegetacyjnych.

 Chochoły czy słomiane maty doskonale zabezpieczają rośliny przed silnym mrozem, jednocześnie przepuszczając powietrze. Okrywamy nimi bezlistne drzewa, krzewy, pnącza, wykonujemy z nich parawany.

 Papier pakowy i tektura falista, choć chronią przed zimnem, odcinają okrywaną roślinę od światła. Nie nagrzewają się, ale chłoną wilgoć. Na szczęście szybko wysychają i przepuszczają powietrze. Przydadzą się do okrywania pni drzew i bezlistnych gałęzi.

 Suche liście sprawdzą się w przypadku roślin, których części nadziemne na zimę zamierają oraz do wypełnienia wolnych przestrzeni pod innymi okryciami. Powinny być zdrowe, najlepiej wolno rozkładające się bukowe lub dębowe. Tworzą warstwę ochronną przepuszczalną dla powietrza, ale nie nadają się do okrywania roślin zimozielonych.


 Kora
usypana na wysokość kilku centymetrów spełnia rolę doskonałego bufora: chroni glebę przed mrozem i suszą, gwałtownymi zmianami temperatur. Jesienią rozsypujemy korę na rabatach bylinowych oraz wokół drzew i krzewów. 

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
Sonda
Co myślisz o banerach antyaborcyjnych pojawiających się w przestrzeni miejskiej?
  • Są szokujące i takie powinny być reklamy prezentowane publicznie
  • Popieram ruch antyaborcyjny, ale takie wystawy powinny się pojawiać tylko w galerii
  • Tak wstrząsające reklamy nigdy nie powinny być eksponowane na ulicach
  • Nie mam zdania
nr 38/2017
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium