Życie Podkarpackie nr 16/2017 Życie Podkarpackie nr 16/2017

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 114/2017, Poniedziałek 24 kwietnia 2017 r., Grzegorza i Aleksandra
Opublikowano
Jak przedłużyć żywotność chryzantemom?
1 listopada uczcimy pamięć zmarłych, zapalając znicze i dekorując ich groby kwiatami. Tradycyjnie już kupujemy chryzantemy. Kwitną długo i obficie, mają wiele odmian, rozmiarów, kolorów. Dobrze znoszą kapryśną jesienną aurę i skoki temperatur – zwłaszcza odmiany drobnokwiatowe. Na kilka dni przed świętem ich wybór jest największy, a ceny przystępne. Decydując się na zakup chryzantem z wyprzedzeniem, musimy o nie właściwie zadbać, aby pięknie prezentowały się na grobach.

Już na etapie zakupu warto zwrócić uwagę, czy kwiaty lub liście nie mają przebarwień, które mogą świadczyć o chorobach grzybowych. Jeśli roślina gubi liście, płatki kwiatów się osypują, wybierzmy inny egzemplarz – ten niebawem uschnie. 


Przechowywanie i pielęgnacja


Po zakupie należy przechowywać chryzantemy w miejscu zacienionym i chłodnym (do 10 st. C) – w piwnicy, spiżarce czy na nieogrzewanej klatce schodowej. Nie powinno się wstawiać donic z kwiatami do przegrzanych mieszkań – wysoka temperatura sprawi, że pąki kwiatów szybko się rozwiną i roślina przekwitnie. Jeśli temperatura na zewnątrz jest dodatnia, w dzień roślinę można umieścić na balkonie lub tarasie. Należy zadbać o dostęp naturalnego światła, ale wystrzegać się ustawiania doniczek w pełnym słońcu, które znacznie przyspieszy okres wegetacji rośliny.

Chryzantemy podlewamy regularnie, raz na dwa – trzy dni. Nadmiar wody może prowadzić do gnicia korzeni, natomiast jej brak do przysychania rośliny. Przed umieszczeniem donicy z kwiatem na cmentarzu warto dodać do ziemi trochę nawozu lub spryskać liście odżywką, co dodatkowo przedłuży jej żywotność.
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
Sonda
Czy kultywowałeś w tym roku tradycję śmigusa-dyngusa?
  • Tak, wykorzystując każdą okazję, by kogoś oblać
  • Symbolicznie, oblewaliśmy się tylko w domu z rodziną
  • W tym roku jakoś nie było okazji, nadrobię w kolejnym
  • Nie uznaję tego zwyczaju
nr 16/2017
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium