Życie Podkarpackie nr 20/2018 Życie Podkarpackie nr 20/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 140/2018, Niedziela 20 maja 2018 r., Bernarda i Bazylego
Opublikowano
Wrzosy w doniczkach. Jak uprawiać je w domu?
Wrzosy nieodzownie kojarzą nam się z jesienią. Malownicze leśne krajobrazy, strome skalne półki, czy choćby ogrodowe rabaty upstrzone plamami w odcieniach fioletu potrafią oczarować. Nic dziwnego, że coraz częściej pragniemy mieć choćby cząstkę tej magii na co dzień – na tarasie, parapecie albo kuchennym stole. Wrzosy w doniczkach coraz częściej goszczą w naszych domach. Jak o nie dbać, aby długo cieszyły oko?

Domowa uprawa wrzosów może się okazać nie lada wyzwaniem. Choć w swoim naturalnym środowisku rosną nawet przez kilkanaście lat, posadzone w doniczkach są o wiele mniej żywotne (maksymalnie kilka tygodni). Na dodatek są bardzo wrażliwe na zaniedbania i okresowe susze – wtedy szybko marnieją. Po przyniesieniu ze sklepu trzeba wrzosy przesadzić do większych doniczek (średnica ok. 15 cm) z drenażem. Podłoże powinno być kwaśne (pH 3,5 – 5), żyzne, przepuszczalne (do roślin wrzosowatych lub kwaśny torf). Stanowisko – widne, słoneczne, osłonięte przed przeciągami, ale chłodne. 

Wrzosy w doniczce są piękne, ale nieżywotne.

Troskliwa opieka

Wrzosy należy podlewać regularnie, ale z głową. Jeśli podłoże zanadto przeschnie, roślina zacznie się osypywać i marnieć, jeśli będzie zbyt mokre – mogą gnić korzenie. Wrzosy podlewamy wodą miękką, odstaną. Dla lepszego efektu można dodać kilka kropel soku z cytryny. Uważajmy, aby podczas podlewania nie zmoczyć żadnej części rośliny – pozwoli to uniknąć groźnych chorób grzybowych, na które wrzosy są szczególnie narażone. Nawożenie zazwyczaj nie jest konieczne. Jeśli się na ten zabieg zdecydujemy, to pamiętajmy aby wybrać nawóz dla roślin kwasolubnych. Dawkujemy go bardzo oszczędnie, po uprzednim rozcieńczeniu. Regularne wietrzenie pomieszczenia z wrzosami przedłuży żywotność rośliny. 

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 20/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium