Życie Podkarpackie nr 24/2018 Życie Podkarpackie nr 24/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 170/2018, Wtorek 19 czerwca 2018 r., Gerwazego i Protazego
Opublikowano
Jesienne nawożenie roślin
Jesień to dla działkowiczów okres wytężonej pracy. Należy zakończyć zbiór owoców i warzyw, rozpocząć porządki przed nadchodzącą zimą. Pomimo nawału obowiązków warto pomyśleć również o jesiennym nawożeniu roślin – nadchodzące miesiące to doskonały czas na zastosowanie nawozów organicznych oraz wapnowanie gleby.
Nawozy organiczne pomogą wzbogacić podłoże w cenną próchnicę.

Nawożenie roślin jesienią daje nam wiele korzyści, zwłaszcza w perspektywie następnego sezonu wegetacyjnego. Przez długie zimowe miesiące nawóz przeniknie warstwy gleby, a jego składniki ulegną korzystnym przemianom. Zaoszczędzony dzięki jesiennemu nawożeniu czas będziemy mogli wiosną przeznaczyć na inne niezbędne prace ogrodowe.

Kompost i obornik


Nawozy organiczne pomogą wzbogacić podłoże w cenną próchnicę. Dzięki niej ziemia pod przyszłe nasadzenia będzie lepiej wiązać wodę, stanie się żyzna i przewiewna. Zarówno obornik, jak i kompost zawierają szereg niezbędnych do prawidłowego rozwoju roślin mikro- i makroelementów. Pierwszy z nich dodajemy wyłącznie do gleby i głęboko przekupujemy, aby nie stracił cennego azotu. Drugi wystarczy rozłożyć na rabatach (warstwa powinna mieć 2-3 cm) i lekko wymieszać z wierzchnią warstwą gleby. Obornik stosujemy nie częściej niż raz na dwa, trzy lata.

 

Wapnowanie gleby

Wapnowanie to zabieg wykonywany raz na kilka lat, który – jeśli jest taka potrzeba – najlepiej przeprowadzać właśnie teraz. Podnosi odczyn pH gleby i powinno być wykonywane wyłącznie w przypadku, gdy gleba jest zbyt kwaśna (pH < 7). Odczyn gleby zbadamy za pomocą kwasomierza. 

Czym wapnujemy? Nawozami zawierającymi magnez – dolomitem lub wapnem magnezowym, możemy również zastosować wapno węglanowe (na glebach lekkich) lub tlenkowe, czyli palone (na glebach ciężkich). Prawidłowo wykonany zabieg wapnowania pozwoli roślinom lepiej przyswajać fosfor i potas z podłoża. Pamiętajmy, że tego zabiegu nie łączymy z innymi rodzajami nawozów.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 24/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium