Życie Podkarpackie nr 16/2018 Życie Podkarpackie nr 16/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 113/2018, Poniedziałek 23 kwietnia 2018 r., Jerzego i Wojciecha
Opublikowano
Zimozielony żywopłot z tui
Tuje, czyli żywotniki, to doskonałe rośliny na żywopłot. Łatwe w pielęgnacji, o niewielkich wymaganiach, szybko tworzą zwartą, zieloną przez cały rok ścianę, za którą ukryjemy się przed wścibskimi sąsiadami.

Należące do rodziny cyprysowatych żywotniki przybyły do nas zza oceanu. Cenione są głównie za miły, żywiczny zapach, gęste rozgałęzienie, szybki wzrost i zachowywanie walorów ozdobnych również zimą. W Polsce najpopularniejsze są trzy gatunki żywotników: wschodni (Thuja orientalis), zachodni (Thuja occidentalis) oraz olbrzymi (Thuja plicata). Na żywopłoty najczęściej wybierane są tuje zachodnie: odmiany Sunkist, Aurescens wybarwiające się na żółto, zielone Brabant, Fastigiata, Smaragd czy złociste Europe Gold.

Żywopłot z tui najlepiej zakładać jesienią

Teren pod nasadzenie powinien być odpowiednio przygotowany, przekopany i oczyszczony. Podłoże można użyźnić kompostem. Dołki pod rośliny powinny być dosyć głębokie, nawet dwukrotnie większe od bryły korzeniowej. Drzewka należy sadzić około pół metra od ogrodzenia i od 50 do 100 cm od siebie.

Bliżej mogą znajdować się odmiany wolno rosnące, o wąskim pokroju, większych odległości wymagają rośliny silnie i szybko się rozgałęziające. Po posadzeniu wszystkie drzewka należy obficie podlać. Nawożenie wykonujemy dopiero w przyszłym roku.

Niewygórowane wymagania

Tuje uchodzą za rośliny mało wymagające. Dobrze rosną w miejscach słonecznych lub półcienistych, raczej osłoniętych, na glebie wilgotnej i żyznej o odczynie lekko kwaśnym – zwłaszcza w przypadku żywotników zachodnich. Na okresowe susze i brak składników odżywczych mogą reagować osłabieniem – brązowieniem i zrzucaniem łusek, a nawet zamieraniem pędów wywołanym przez grzyby. Dobrze natomiast znoszą okresowe podtopienia. Rośliny ukorzenione są w pełni mrozoodporne. 

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 16/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium
Sonda
Czy popierasz obniżenie wynagrodzeń posłom, wójtom, prezydentom miast, burmistrzom, starostom oraz ich zastępcom o 20%?
  • Tak – wszystkim wymienionym
  • Tylko posłom
  • Tylko samorządowcom
  • Nie, wynagrodzenia są proporcjonalne do wkładu pracy
  • Nie mam zdania