Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 173/2018, Piątek 22 czerwca 2018 r., Pauliny i Flawiusza
Opublikowano
Jak się pozbyć nornic z ogrodu?
Nornice potrafią uprzykrzyć życie każdego działkowicza. To pospolite szkodniki ogrodowe, które niszczą efekty ciężkiej pracy – drażą w ziemi tunele, podkopują rośliny i podgryzają ich korzenie. Po spotkaniu z nornicą nasze ogrodowe okazy marnieją w oczach i usychają. Bardzo aktywne są właśnie teraz, jesienią, kiedy budują specjalne zimowe gniazda.

Istnieje kilka metod na pozbycie się nieproszonego gościa z działki czy ogrodu.

Czarny bez, karbid, czosnek

Istnieje kilka sposobów, które możemy stosować równocześnie. Jeśli zauważymy zniszczenia typowe dla nornic poszukajmy ujścia ich tuneli. Do środka włóżmy wysuszone pędy bzu, kilka ząbków czosnku, gałązkę żywotnika, liście orzecha włoskiego lub wlejmy przefermentowany wyciąg z owoców czarnego bzu. Inne rośliny za którymi nornice nie przepadają to m.in.: czosnek, porzeczka czarna, ułudka, rumianek, wilczomlecz, nostrzyk, gorczyca, mięta – na wiosnę warto pomyśleć o obsadzeniu nimi grządek i rabatek.

Chemiczne roztwory i trutki to metody bezkompromisowe i lepiej stosować je w ostateczności. Zanim potraktujemy nimi zwierzę, spróbujmy je wypłoszyć, np. przy pomocy karbidu, który podczas kontaktu z wodą wydziela nieprzyjemny dla nornic gaz – acetylen. Do wlotu tunelu wrzucamy kilka grudek karbidu, które zalewamy niewielką ilością wody. Nornice powinny się wynieść na dobre.

Nieprzyjazne środowisko

Pamiętajmy, że najprościej jest zapobiegać. Nie stwarzajmy nornicom dogodnych warunków do grasowania – pod drzewami owocowymi utrzymujmy czarny ugór, ziemię regularnie przekopujmy, grządki odchwaszczajmy, nie dopuszczajmy do tworzenia nowych tuneli. Przydatne mogą się okazać dostępne w sklepach ogrodniczych urządzenia akustyczne emitujące dźwięki odstraszające gryzonie lub pełniące podobną rolę wkopane skośnie w ziemię puste butelki.

 

nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium