
- 2 kg kapusty kiszonej
- 4 garści suszonych grzybów
- 2 garści wędzonych śliwek
- 1 duża cebula lub 2 małe
- 2 – 3 ząbki czosnku
- 1 łyżka majeranku
- 1 łyżeczka ziaren jałowca
- ziele angielskie
- liście laurowe
- olej
- sól i pieprz do smaku
Grzyby zalać 1 l wody. Moczyć przez kilka godzin, podgotować, odcedzić (zachowując wodę) i pokroić na mniejsze kawałki. Jałowiec, liście laurowe, ziele angielskie uprażyć na suchej patelni. Kiedy zaczną wydzielać intensywny, ziołowy aromat, przełożyć przyprawy na talerzyk. Na patelni rozgrzać kilka łyżek oleju i dodać pokrojoną w drobną kostkę cebulę. Posolić. Kiedy cebula się zeszkli, dodać przeciśnięty przez praskę czosnek i jeszcze chwilę smażyć.
Kapustę przepłukać. Odcisnąć z wody i pokroić na drobne kawałki. Włożyć do większego garnka, zalać wodą z grzybów i dodać cebulę. Dokładnie zamieszać. Wstawić na ogień. Po chwili dodać uprażone przyprawy. Gotować przez dwie godziny, co jakiś czas mieszając. Zdjąć z ognia i odstawić do dnia następnego, kiedy do bigosu należy dodać śliwki i majeranek. Śliwki powinny być pokrojone na mniejsze kawałki.
Dokładnie zamieszać potrawę, doprawić solą i pieprzem do smaku. Gotować ok. 3 godzin na wolnym ogniu. Kontrolować, czy się nie przypala. Jeśli bigos zanadto zgęstnieje dolewać wody. Gdy po upływie tego czasu kapusta nie będzie wystarczająco miękka, gotować przez kolejną godzinę.
Bigos zdjąć z ognia, odstawić do wystygnięcia. Przechowywać w lodówce. Najlepiej smakuje w trzecim dniu po przyrządzeniu.

